SVALBARD 

Arktyka na nartach, skuterem, psim zaprzęgiem... 

20-23 marca 2020

  

Mobirise

POLARNE ATRAKCJE 

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Przygoda w zimowej Arktyce

To już TRZECI wyjazd dla Czytelników "Zewu Północy", zorganizowany przez biuro NARVAL - Ekspedycje polarne. 

Jest on dedykowany wszystkim, którzy chcą doświadczyć różnych sposobów podróżowania po Arktyce w warunkach zimowych. Będzie to okazja do zdobycia pierwszych polarnych, zimowych szlifów.  

Nasza wyprawa będzie operowała w centralnej i zachodniej części Spitsbergenu - największej wyspy archipelagu Svalbard. 

Stopień trudności został tak dobrany, by mogły w niej wziąć udział osoby po raz pierwszy odwiedzające Daleką Północ. 

Arktyka zimą dramatycznie różni się od tej, jaką znamy z letnich wędrówek. Granice pomiędzy sferami morza, skał i lodowców zacierają się, krajobraz zdominowany jest przez wszechobecny śnieg i lód. Ale arktyczna pustynia bynajmniej nie jest monotonna. Nisko padające o tej porze roku światło, które w marcu odbija się w miliardach kryształów lodu i śniegu, tworzy niepowtarzalne miraże.

Paradoksalnie, surowe zimowe warunki sprzyjają podróżom. Mróz i śnieg cieszą polarników - mosty śnieżne na lodowcach trzymają mocno, a fiordy skuwa morski lód. Po długiej nocy polarnej nareszcie pojawia się Słońce. To czas, gdy znów w użyciu są narty, gdy z garaży wyciągane są śnieżne skutery, a psy husky mogą nareszcie dać upust swojej niespożytej energii
  

Mobirise

Longyearbyen - wrota Arktyki

Zanim zanurzymy się w świat ekspedycji, rozsądnie jest poświęcić nieco czasu na aklimatyzację. Spacer po stolicy Svalbardu i w jej otoczeniu to doskonała okazja do oswojenia się z arktycznym klimatem.

Na naszej trasie napotkamy wiele obiektów historycznych, naukowych, ważnych dla funkcjonowania polarnej osady – siedzibę Gubernatora, Uniwersytet Svalbardzki (UNIS), Globalny Bank Nasion, liczne pozostałości działalności górniczej. Chętni będą mogli zwiedzić ekspozycje Muzeum Polarnego, Galerii Svalbardzkiej oraz muzeum ekspedycji, których celem było zdobycie bieguna północnego.   

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

7-godzinna wyprawa psim zaprzęgiem

Żelaznym punktem odwiedzin Arktyki jest rajd psim zaprzęgiem. Wystartujemy z doliny Adventdalen, ale wcześniej nauczymy się, jak radzić sobie z zaprzęgiem.

Każdy z uczestników otrzyma komplet odzieży zapewniającej komfort termiczny podczas jazdy – kombinezon, buty oraz łapawice.

Uczestnicy poruszają się dwuosobowymi zaprzęgami, zamiennie w charakterze prowadzącego zaprzęg lub pasażera.

Po dwóch godzinach dotrzemy do jaskini lodowcowej, położonej w jednym z lodowców zwieńczających górną część doliny Bolterdalen. Główny korytarz jaskini, którym będziemy się poruszać, liczy kilkaset metrów. Wydrążony przez wody roztopowe lodowca zawiera bogatą szatę naciekową – lodowe stalagmity i stalaktyty. Co ciekawe, rokrocznie podczas wiosennych roztopów ulegają one zniszczeniu, odbudowując się na nowo jesienią, gdy na Spitsbergen powraca mróz. 


Mobirise

Na nartach, z pulkami, wzdłuż wybrzeża Adventfjordu

Tym razem poruszać będziemy się na nartach, ciągnąc za sobą sanie ekspedycyjne. To klasyczny system transportu sprzętu i żywności podczas narciarskich wypraw polarnych. Bez obaw - ze sprzętem każdy da sobie radę. 

Naszym celem jest Hiorthamn – opuszczona część Longyearbyen, położona na północno-wschodnim brzegu Adventfjordu. Miejsce to nazywane jest również Moskushamn, ponieważ w roku 1929 podjęto próbę jego zasiedlenia populacją sprowadzonego z Grenlandii woła piżmowego. Roztacza się stąd rozległa panorama Longyearbyen. Podziwiać można także wspaniałe widoki gór i lodowców zachodniego Isfjordu.

Tego dnia wędrować będziemy wzdłuż wybrzeża Morza Grenlandzkiego i obserwować różnorodne formy lodowego wybrzeża. Na krach lodowych będziemy wypatrywali fok.

Przekonamy się, w jaki sposób polarnicy wypoczywają na zimowej trasie, a w zaimprowizowanym obozie przygotujemy posiłek - zakosztujemy liofilizowanej kuchni ekspedycyjnej. Drogę powrotną obierzemy środkiem potężnej doliny Adventdalen… 

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Skuterem śnieżnym do rosyjskiego Barentsburga

Całodzienna wyprawa na skuterach zaśnieżonymi dolinami zachodniego Spitsbergenu do rosyjskiej enklawy Barentsburg to niesamowita dawka  adrenaliny.

Przed rajdem odbędziemy instruktaż dotyczący jazdy skuterem, każdy z Uczestników zostanie także wyposażony w komplet polarnej odzieży, zapewniającej komfort termiczny podczas jazdy skuterem (kombinezon, buty, kominiarka, kask, łapawice).

Przemierzymy bajkowe otocznie zaśnieżonego kanionu Todalen i potężnej doliny Colesdalen, a następnie pokmniemy wybrzeżem Isfjordu poprzez przylądki Kapp Laila i Kapp Heer.

Po dotarciu do Barentsburga odbędziemy pełen surrealizmu spacer jego uliczkami. W centrum osady wciąż tkwi popiersie Lenina, a jeden z bloków mieszkalnych opatrzono hasłem „Naszym celem komunizm”… Będziemy też mieli okazję zakosztować rosyjskiej kuchni.

W zależności od pogody - powrót alternatywą trasą przez rozległe doliny Grøndalen i Skiferdalen. 

Mobirise

Nasz opiekun - Krzysztof Michalski

Wyprawę poprowadzi Krzysztof Michalski – z Daleką Północą związany od 1999 roku. Krzysztof koordynował i uczestniczył w ponad 50 turystycznych i naukowych projektach ekspedycyjnych w różnych częściach Svalbardu, Islandii i Grenlandii.

Swoje dokonania eksploracyjne i zainteresowanie naukowe Artkyką łączy z działalnością touroperatorską, prowadząc biuro turystyki polarnej NARVAL - Ekspedycje polarne. Jego polarne dossier znajduje się na stronie www.narval.com.pl

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Warto wiedzieć - warunki atmosferyczne

W marcu na Spitsbergenie mogą wystąpić różne warunki atmosferyczne. Temperatury typowe wahają się między  –20 a –5 st. C.  Temperatury skrajne to wartości poniżej –25 st. C.  Może także zdarzyć się odwilż,  gdy słupek rtęci  osiąga nawet +5 st. C.

Prędkości i kierunki wiatru są zależne od lokalnego ukształtowania terenu. Maksymalna prędkość w porywach może dochodzić do 40 m/s. Bardzo silny wiatr w połączeniu z niskimi temperaturami powodują wysoki czynnik wychłodzenia organizmu, gdy temperatura odczuwalna spada poniżej –40 st.  C. Istnieje także możliwość wystąpienie intensywnych opadów śniegu i silnych zamieci, w tym white-out (białych ciemności).

Dzień polarny w rejonie centralnego Spitsbergenu rozpoczyna się 20 kwietnia. Ekspedycja odbędzie się w wyjątkowo barwnym okresie świtów i zmierzchów, kiedy słońce przez większość doby znajduje się w pobliżu linii horyzontu. Ciemności zapadną zaledwie na kilka godzin.

Mobirise

Warto wiedzieć - warunki terenowe

Wyprawa przygotowana została z myślą o tych, którzy pierwszy raz odwiedzą zimą Arktykę. Z obciążeniem sprzętem ekspedycyjnym (pulki), pokonamy jedynie krótki odcinek (ok. 12 km). Sanie będziemy ciągnąć w systemie zmianowym. Będzie zatem okazja, by zakosztować prawdziwej, narciarskiej ekspedycji polarnej. Dłuższe odcinki pokonamy psimi zaprzęgami (ok. 20 km) i skuterem śnieżnym (ok. 120 km).

Trasy nie są trudne technicznie. W przeważającej części wiodą rozległymi dolinami polodowcowymi oraz po bezpiecznych partiach lodowców.

Od Uczestników nie jest wymagane doświadczenie polarne czy narciarskie.  Będziemy jednak na otwartej przestrzeni centralnego Spitsbergenu, gdzie w marcu mogą wystąpić trudne warunki atmosferyczne. Mogą one utrudnić pokonanie nawet prostego technicznie terenu. Dlatego od Uczestników wyprawy oczekujemy bezwzględnego podporządkowania się poleceniom polskich i norweskich przewodników polarnych. Trasa wyprawy będzie modyfikowana w zależności od panujących warunków oraz kondycji Uczestników.  

Zobacz film z naszego wyjazdu w kwietniu 2018:

Autor: Maks Kowalski

Program wyjazdu

Dzień transferowy

Przelot na Spitsbergen. Uczestnicy lecą na Północ samodzielnie, spotkanie z polarnikiem - opiekunem wyprawy na lotnisku w Longyearbyen. Transfer do miejsca noclegowego. Nocleg: dom w stacji traperskiej w górnej partii Adventdalen.  

Dzień 1

Spacer po Longyearbyen. Aklimatyzacja w Arktyce w formie przechadzki po największej osadzie Svalbardu. Dystans do pokonania tego dnia piechotą: ok. 10 km, czas trwania: 7-8 godzin. Nocleg: dom w stacji traperskiej w górnej partii Adventdalen.

Dzień 2

Rajd psim zaprzęgiem do doliny Bolterdalen. W dwuosobowych zespołach pojedziemy w górę doliny Bolterdalen, gdzie zwiedzimy lodową jaskinię. Dystans do pokonania psim zaprzęgiem: ok. 20 km.
Czas trwania: 6 – 7 godzin.  Nocleg: dom w stacji traperskiej w górnej partii Adventdalen.

Dzień 3

Na nartach wzdłuż wybrzeża Adventfjordu. Wędrówka na nartach z lekkimi pulkami (saniami wyprawowymi), połączona z rozbiciem namiotu ekspedycyjnego. Dystans do pokonania tego dnia na nartach: ok. 12 km. Czas trwania: 8 – 9 godzin. Nocleg: dom gościnny w Longyearbyen.  

Dzień 4

Rajd na skuterach śnieżnych do Barentsburga. Dystans do pokonania tego dnia skuterami: ok.120 km. Czas trwania: 9-10 godzin. Nocleg: dom gościnny w Longyearbyen.  

Dzień transferowy

Powrót ze Svalbardu. Uczestnicy odbywają podróż lotniczą do Polski samodzielnie, według optymalnego dla siebie rozkładu lotów. 


  • TERMIN WYJAZDU: 20-23 marca 2020
  • MAŁA GRUPA: aby zapewnić maksymale bezpieczeństwo i sprawne działanie zespołu, grupa będzie liczyła tylko 6-9 osób.  
  • CHARAKTER WYJAZDU: wyjazd ma w części charakter wyprawowy, ale przeznaczony jest praktycznie dla każdego. Nie jest wymagane doświadczenie narciarskie, jedynie w przypadku chęci prowadzenia skutera śnieżnego należy posiadać prawo jazdy. W przypadku jego braku, uczestnik może jechać jako pasażer. 
  • CENA WYJAZDU:   8450  PLN
  • CENA OBEJMUJE: • wyprawę psimi zaprzęgami do jaskini lodowcowej w Bolterdalen • wyprawę narciarską do opuszczonej osady Hiorthamn. • wyprawę skuterami do rosyjskiego miasta górniczego Barenstsburg położonego w Grönfiordzie w rejonie zachodniego wybrzeża Spitsbergenu • zaopatrzenie ekspedycji w sprzęt niezbędny do podróży po polarnym szlaku (skutery wraz z odzieżą ochronną; sprzęt narciarski – narty, buty, kije; namioty ekspedycyjne, kuchenki wraz z paliwem, sanie polarne – pulki / parisy – na trasie narciarskiej Uczestnicy zamiennie ciągną sanie / 1 para sań przypada na dwie osoby) oraz wynajęcie psich zaprzęgów • zaopatrzenie ekspedycji w sprzęt do łączności, nawigacji oraz broń na wypadek spotkania z niedźwiedziami polarnymi • 3 noclegi w wynajętym domu / stacji traperskiej w górnej części Adventdalen (zapewnione będą produkty do przygotowania śniadań, które Uczestnicy przygotowują wspólnie) • 2 noclegi w domu gościnnym w Longyearbyen wraz ze śniadaniami • 3 posiłki popołudniowe - lekki lunch podczas wypraw psimi zaprzęgami i narciarskiej, lunch w restauracji w Barentsburgu podczas wyprawy skuterowej • opiekę doświadczonych polskich i norweskich polarników podczas poszczególnych etapów wyprawy • transfery samochodowe na trasach miejsce noclegowe – miejsca startu / zakończenia poszczególnych modułów wyprawy • ubezpieczenie SAR (Search and Rescue) do wysokości zdefiniowanej przez Gubernatora Svalbardu • Ubezpieczenie KL do kwoty min. 10 000 EUR • najbardziej kompletne ubezpieczenie skuterów podczas wyprawy do Barentsburga (redukcja odpowiedzialności finansowej kierowców do kwoty max. 6000 NOK) • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
  • CENA NIE OBEJMUJE: • transferu lotniczego na Spitsbergen (bilet powrotny od ok. 1500-2000 PLN z poszczególnych miast Polski / Europy) • transferu busem / taksówką na trasie lotnisko – dom gościnny w Longyearbyen – lotnisko (ok. 75 NOK / 35 PLN) • opcjonalnej dopłaty za podróż do Hiorthamn ratrakiem śnieżnym (ok. 200 NOK /100 PLN) • posiłków popołudniowego i wieczornych z wyjątkiem tych, które ujęte są w programie wyprawy • biletów wstępu do muzeów i galerii w Longyearbyen • ewentualnych dodatkowych kosztów nie ujętych w rubryce (koszty obejmują).  
  • Wyprawa zaczyna się i kończy na Svalbardzie.
  • Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy w przypadku napotkania wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych, terenowych lub problemów kondycyjnych lub zdrowotnych Uczestników ekspedycji. Poszczególne moduły wyjazdu mogą być realizowane w innej kolejności niż przedstawiono to powyżej.
  • Relacja z wyjazdu znajdzie się w "Zewie Północy"

ORGANIZACJA WYPRAWY

Mobirise

Magazyn Skandynawski "ZEW PÓŁNOCY"

Patronat medialny nad wyprawą sprawuje jedyny w Polsce periodyk poświęcony Skandynawii i związanym z krajami nordyckimi obszarami Arktyki. Spitsbergen ma swoje stałe miejsce na łamach magazynu. Więcej...

Mobirise


Biuro Podróży NARVAL - EKSPEDYCJE POLARNE

Organizatorem wyjazdu jest jedyne w Polsce biuro podróży, wyspecjalizowane w autorskich wyprawach polarnych do Arktyki w systemie całorocznym, również podczas arktycznej zimy i wiosny. Więcej...

Zgłoszenia na wyprawę:

(wystarczy podać imię)

+48 91 432 08 37

"ZEW PÓŁNOCY"

(zgłoszenia
i ogólne informacje)

+48 661 795 892

BIURO PODRÓŻY NARVAL

(zgłoszenia, płatności, szczegóły organizacyjne)

Zaproś na wyprawę przyjaciół !

Made with ‌

WYSIWYG HTML Editor